Narada sołtysów 4 stycznia 2023

Na dzisiejszej naradzie sołtysów zostały poruszone następujące tematy:

  • Od stycznia płacimy więcej za śmieci – 80 zł od osoby, jeśli ktoś uporczywie odmawia segregacji, 40 zł – jeśli ktoś segreguje, 33 zł – jeśli ktoś oprócz segregowania też kompostuje. Powinniście już dostać wasze nakazy z UMiG z wyliczoną kwotą. Jeśli ktoś nie dostał, proszę o kontakt.
  • Z końcem grudnia 2022 zaczęło przybywać do nas czarne złoto z kopalń Piast i Ziemowit. Mieszkańcy, którzy składali wnioski o zapotrzebowanie mogą się udać do 4 punktów (Niebał, Daw-Pol, Artmark, Iskra Jerzy Tymiński), które dystrybuują węgiel na terenie gminy. Oczywiście z zaświadczenie z UMiG o prawie do skorzystania z tego preferencyjnego zakupu (2000 zł).
  • Pani burmistrz zaapelowała do sołtysów i mieszkańców gminy o przychylne podejście do planowanej budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Jednocześnie odmówiła podania jakichkolwiek konkretnych terminów, zaś mieszkańcom Młot zaproponowała spotkanie w nieokreślonym terminie na wiosnę. Tak, tym mieszkańcom wsi Młoty, którzy mają być wysiedleni na nowych zasadach (niedługo zostanie uchwalona specustawa uznająca tę inwestycję za cel publiczny). To wysiedlenie, bo oczywiście o dewastacji przyrody, zniszczeniu terenów Natura 2000 nawet nie wspomniano, podobnie o tym jak taka inwestycja wpłynie na życie w pozostałych wsiach Gór Bystrzyckich, wszak budowa może potrwać i 10 lat (natomiast o zniszczonych drogach już tak!), będzie w imię przyszłego bogactwa naszej gminy. Bo jak elektrownia będzie już działać, to szacuje się, że co rok do kasy samorządu dodatkowo spłynie ok. 100 mln zł w podatkach (obecny budżet to ok. 110 mln zł). A wtedy wiecie: hyperloop do każdej wsi (przepraszam, nie mogłem się powstrzymać). Tak poważniej, ale to już sam znalazłem, że ostateczna decyzja czy elektrownia powstanie, ma być podjęta w czerwcu 2023, po zakończeniu wszystkich badań.
  • Padło pytanie o publikowane w prasie informacje o wariancie drogi S8 z Kłodzka do Boboszowa. Ale też nic poza ogólnymi deklaracjami ze strony rządu, nie wiadomo. Natomiast trwają prace projektowe na odcinku S8 między Wrocławiem a Kłodzkiem.
  • Sołtys Międzygórza Marek Krytak otrzymał gratulacje z rąk pani burmistrz w związku ze zwycięstwem w konkursie „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska”